Stackpole Electronics Inc RMCF0201FT6K04 In Stock Bulk sales (1 piece or more)
4.9 787 ratings
RMCF0201FT6K04 main image
Model Number
RMCF0201FT6K04
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Datasheet
RMCF0201FT6K04 PDF
Description
RES 6.04K OHM 1% 1/20W 0201
In Stock : 19200
Select packaging:
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Product Details
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Series
RMCF
Packaging
Cut Tape
Product Status
Active
Resistance
6.04 kOhms
Tolerance
±1%
Power (Watts)
0.05W, 1/20W
Composition
Thick Film
Features
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package
0201
Ratings
AEC-Q200
Size / Dimension
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max)
0.011" (0.28mm)