Stackpole Electronics Inc RMCF0201FT10R5 In Stock Bulk sales (1 piece or more)
5.0 848 ratings
RMCF0201FT10R5 main image
Model Number
RMCF0201FT10R5
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Datasheet
RMCF0201FT10R5 PDF
Description
RES 10.5 OHM 1% 1/20W 0201
In Stock : 6690
Select packaging:
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Product Details
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Series
RMCF
Packaging
Cut Tape
Product Status
Active
Resistance
10.5 Ohms
Tolerance
±1%
Power (Watts)
0.05W, 1/20W
Composition
Thick Film
Features
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package
0201
Ratings
AEC-Q200
Size / Dimension
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max)
0.011" (0.28mm)