Stackpole Electronics Inc RHC2512FT187K (4000 per Tape & Reel Full Tape & Reel)
4.9 801 ratings
RHC2512FT187K main image
Model Number
RHC2512FT187K
Datasheet
RHC2512FT187K PDF
Description
RES 187K OHM 1% 2W 2512
Resistance
187 kOhms
Tolerance
±1%
Power (Watts)
2W
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.248" L x 0.126" W (6.30mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)