Stackpole Electronics Inc RHC2512FT10K0 In Stock Bulk sales (1 piece or more)
4.6 791 ratings
RHC2512FT10K0 main image
Model Number
RHC2512FT10K0
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Datasheet
RHC2512FT10K0 PDF
Description
RES 10K OHM 1% 2W 2512
In Stock : 7541
Select packaging:
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Product Details
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Series
RHC
Packaging
Cut Tape
Product Status
Active
Resistance
10 kOhms
Tolerance
±1%
Power (Watts)
2W
Composition
Thick Film
Features
Moisture Resistant
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package
2512
Size / Dimension
0.248" L x 0.126" W (6.30mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)