Stackpole Electronics Inc RGC1206FTD2K26 (5000 per Tape & Reel Full Tape & Reel)
4.9 886 ratings
RGC1206FTD2K26 main image
Model Number
RGC1206FTD2K26
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Datasheet
RGC1206FTD2K26 PDF
Description
RES 2.26K OHM 1% 1/4W 1206
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Series
RGC
Packaging
Tape & Reel
Product Status
Active
Resistance
2.26 kOhms
Tolerance
±1%
Power (Watts)
0.25W, 1/4W
Composition
Thick Film
Features
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package
1206
Size / Dimension
0.122" L x 0.061" W (3.10mm x 1.55mm)
Height - Seated (Max)
0.030" (0.75mm)