Stackpole Electronics Inc RGC1206FTC357K (5000 per Tape & Reel Full Tape & Reel)
4.9 716 ratings
RGC1206FTC357K main image
Model Number
RGC1206FTC357K
Datasheet
RGC1206FTC357K PDF
Description
RES 357K OHM 1% 1/4W 1206
Resistance
357 kOhms
Tolerance
±1%
Power (Watts)
0.25W, 1/4W
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package
1206
Ratings
Size / Dimension
0.122" L x 0.061" W (3.10mm x 1.55mm)
Height - Seated (Max)
0.030" (0.75mm)