Stackpole Electronics Inc RGC0603FTD40K2 (5000 per Tape & Reel Full Tape & Reel)
4.6 867 ratings
RGC0603FTD40K2 main image
Model Number
RGC0603FTD40K2
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Datasheet
RGC0603FTD40K2 PDF
Description
RES 40.2K OHM 1% 1/10W 0603
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Series
RGC
Packaging
Tape & Reel
Product Status
Active
Resistance
40.2 kOhms
Tolerance
±1%
Power (Watts)
0.1W, 1/10W
Composition
Thick Film
Features
Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package
0603
Ratings
AEC-Q200
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)