Stackpole Electronics Inc RC14KT1M50 Bulk sales (1 piece or more)
4.7 774 ratings
RC14KT1M50 main image
Model Number
RC14KT1M50
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Datasheet
RC14KT1M50 PDF
Description
RES 1.5M OHM 10% 1/4W AXIAL
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Series
RC
Obsolete
Resistance
1.5 MOhms
Tolerance
±10%
Power (Watts)
0.25W, 1/4W
Composition
Carbon Composition
Features
Non-Inductive, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Package / Case
Axial
Supplier Device Package
Axial
Size / Dimension
0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)