Stackpole Electronics Inc RC14KB1R00 Bulk sales (1 piece or more)
4.7 840 ratings
RC14KB1R00 main image
Model Number
RC14KB1R00
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Datasheet
RC14KB1R00 PDF
Description
RES 1 OHM 10% 1/4W AXIAL
Out of Stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Series
RC
Packaging
Bulk
Product Status
Obsolete
Resistance
1 Ohms
Tolerance
±10%
Power (Watts)
0.25W, 1/4W
Composition
Carbon Composition
Features
Non-Inductive, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Package / Case
Axial
Supplier Device Package
Axial
Size / Dimension
0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)