Stackpole Electronics Inc RC14JB5K60 Bulk sales (1 piece or more)
4.6 809 ratings
RC14JB5K60 main image
Model Number
RC14JB5K60
Datasheet
RC14JB5K60 PDF
Description
RES 5.6K OHM 5% 1/4W AXIAL
Resistance
5.6 kOhms
Tolerance
±5%
Power (Watts)
0.25W, 1/4W
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)