Stackpole Electronics Inc RC14JB2K20 Bulk sales (1 piece or more)
4.6 797 ratings
RC14JB2K20 main image
Model Number
RC14JB2K20
Datasheet
RC14JB2K20 PDF
Description
RES 2.2K OHM 5% 1/4W AXIAL
Resistance
2.2 kOhms
Tolerance
±5%
Power (Watts)
0.25W, 1/4W
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)