Stackpole Electronics Inc RC14JB16K0 Bulk sales (1 piece or more)
4.9 757 ratings
RC14JB16K0 main image
Model Number
RC14JB16K0
Datasheet
RC14JB16K0 PDF
Description
RES 16K OHM 5% 1/4W AXIAL
Resistance
16 kOhms
Tolerance
±5%
Power (Watts)
0.25W, 1/4W
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)