Stackpole Electronics Inc RC14JB150R Bulk sales (1 piece or more)
4.8 679 ratings
RC14JB150R main image
Model Number
RC14JB150R
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Datasheet
RC14JB150R PDF
Description
RES 150 OHM 5% 1/4W AXIAL
Out of Stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Series
RC
Packaging
Bulk
Product Status
Obsolete
Resistance
150 Ohms
Tolerance
±5%
Power (Watts)
0.25W, 1/4W
Composition
Carbon Composition
Features
Non-Inductive, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Package / Case
Axial
Supplier Device Package
Axial
Size / Dimension
0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)