Stackpole Electronics Inc RC12KT5R60 Bulk sales (1 piece or more)
4.9 863 ratings
RC12KT5R60 main image
Model Number
RC12KT5R60
Datasheet
RC12KT5R60 PDF
Description
RES 5.6 OHM 10% 1/2W AXIAL
Resistance
5.6 Ohms
Tolerance
±10%
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.142" Dia x 0.374" L (3.60mm x 9.50mm)