Stackpole Electronics Inc RC12KT39R0 Bulk sales (1 piece or more)
4.9 758 ratings
RC12KT39R0 main image
Model Number
RC12KT39R0
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Datasheet
RC12KT39R0 PDF
Description
RES 39 OHM 10% 1/2W AXIAL
Out of Stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Series
RC
Packaging
Bulk
Product Status
Obsolete
Resistance
39 Ohms
Tolerance
±10%
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Composition
Carbon Composition
Features
Non-Inductive, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Package / Case
Axial
Supplier Device Package
Axial
Size / Dimension
0.142" Dia x 0.374" L (3.60mm x 9.50mm)