Stackpole Electronics Inc RC12KT390R Bulk sales (1 piece or more)
4.9 804 ratings
RC12KT390R main image
Model Number
RC12KT390R
Datasheet
RC12KT390R PDF
Description
RES 390 OHM 10% 1/2W AXIAL
Resistance
390 Ohms
Tolerance
±10%
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.142" Dia x 0.374" L (3.60mm x 9.50mm)