Stackpole Electronics Inc RC12KB470R Bulk sales (1 piece or more)
4.9 608 ratings
RC12KB470R main image
Model Number
RC12KB470R
Datasheet
RC12KB470R PDF
Description
RES 470 OHM 10% 1/2W AXIAL
Resistance
470 Ohms
Tolerance
±10%
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.142" Dia x 0.374" L (3.60mm x 9.50mm)