Stackpole Electronics Inc RC12KB27K0 Bulk sales (1 piece or more)
4.9 733 ratings
RC12KB27K0 main image
Model Number
RC12KB27K0
Datasheet
RC12KB27K0 PDF
Description
RES 27K OHM 10% 1/2W AXIAL
Resistance
27 kOhms
Tolerance
±10%
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.142" Dia x 0.374" L (3.60mm x 9.50mm)