Stackpole Electronics Inc RC12KB220K Bulk sales (1 piece or more)
4.9 754 ratings
RC12KB220K main image
Model Number
RC12KB220K
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Datasheet
RC12KB220K PDF
Description
RES 220K OHM 10% 1/2W AXIAL
Out of Stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Series
RC
Packaging
Bulk
Product Status
Obsolete
Resistance
220 kOhms
Tolerance
±10%
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Composition
Carbon Composition
Features
Non-Inductive, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Package / Case
Axial
Supplier Device Package
Axial
Size / Dimension
0.142" Dia x 0.374" L (3.60mm x 9.50mm)