Stackpole Electronics Inc RC12JT5K60 Bulk sales (1 piece or more)
4.9 849 ratings
RC12JT5K60 main image
Model Number
RC12JT5K60
Datasheet
RC12JT5K60 PDF
Description
RES 5.6K OHM 5% 1/2W AXIAL
Resistance
5.6 kOhms
Tolerance
±5%
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.142" Dia x 0.374" L (3.60mm x 9.50mm)