Stackpole Electronics Inc RC12JT160R Bulk sales (1 piece or more)
4.9 682 ratings
RC12JT160R main image
Model Number
RC12JT160R
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Datasheet
RC12JT160R PDF
Description
RES 160 OHM 5% 1/2W AXIAL
Out of Stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Series
RC
Packaging
Bulk
Product Status
Obsolete
Resistance
160 Ohms
Tolerance
±5%
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Composition
Carbon Composition
Features
Non-Inductive, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Package / Case
Axial
Supplier Device Package
Axial
Size / Dimension
0.142" Dia x 0.374" L (3.60mm x 9.50mm)