Stackpole Electronics Inc RC12JB13R0 In Stock Bulk sales (1 piece or more)
4.7 794 ratings
RC12JB13R0 main image
Model Number
RC12JB13R0
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Datasheet
RC12JB13R0 PDF
Description
RES 13 OHM 5% 1/2W AXIAL
In Stock : 259
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Product Details
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Series
RC
Packaging
Bulk
Product Status
Obsolete
Resistance
13 Ohms
Tolerance
±5%
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Composition
Carbon Composition
Features
Non-Inductive, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Package / Case
Axial
Supplier Device Package
Axial
Size / Dimension
0.142" Dia x 0.374" L (3.60mm x 9.50mm)