Stackpole Electronics Inc RC12JB10K0 Bulk sales (1 piece or more)
4.9 748 ratings
RC12JB10K0 main image
Model Number
RC12JB10K0
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Datasheet
RC12JB10K0 PDF
Description
RES 10K OHM 5% 1/2W AXIAL
Out of Stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Series
RC
Packaging
Bulk
Product Status
Obsolete
Resistance
10 kOhms
Tolerance
±5%
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Composition
Carbon Composition
Features
Non-Inductive, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Package / Case
Axial
Supplier Device Package
Axial
Size / Dimension
0.142" Dia x 0.374" L (3.60mm x 9.50mm)