Stackpole Electronics Inc PV275K4032T In Stock Bulk sales (1 piece or more)
4.9 886 ratings
PV275K4032T main image
Model Number
PV275K4032T
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Datasheet
PV275K4032T PDF
Description
VARISTOR 430V 1.2KA 2SMD JLEAD
In Stock : 3330
Select packaging:
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Product Details
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Series
PV
Packaging
Cut Tape
Product Status
Active
Maximum AC Volts
275 V
Maximum DC Volts
350 V
Varistor Voltage (Min)
387 V
Varistor Voltage (Typ)
430 V
Varistor Voltage (Max)
473 V
Current - Surge
1.2 kA
Energy
29J
Number of Circuits
1
Capacitance @ Frequency
160 pF @ 1 kHz
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)