Stackpole Electronics Inc PV150K4032T In Stock Bulk sales (1 piece or more)
4.9 641 ratings
PV150K4032T main image
Model Number
PV150K4032T
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Datasheet
PV150K4032T PDF
Description
VARISTOR 240V 1.2KA 2SMD JLEAD
In Stock : 645
Select packaging:
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Product Details
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Series
PV
Packaging
Cut Tape
Product Status
Active
Maximum AC Volts
150 V
Maximum DC Volts
200 V
Varistor Voltage (Min)
216 V
Varistor Voltage (Typ)
240 V
Varistor Voltage (Max)
264 V
Current - Surge
1.2 kA
Energy
18.5J
Number of Circuits
1
Capacitance @ Frequency
280 pF @ 1 kHz
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)