Stackpole Electronics Inc PRNF14FTD8K66 (5000 per Tape & Reel Full Tape & Reel)
4.6 633 ratings
PRNF14FTD8K66 main image
Model Number
PRNF14FTD8K66
Datasheet
PRNF14FTD8K66 PDF
Description
RES 8.66K OHM 1% 1/4W AXIAL
Resistance
8.66 kOhms
Tolerance
±1%
Power (Watts)
0.25W, 1/4W
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.093" Dia x 0.250" L (2.35mm x 6.35mm)