Stackpole Electronics Inc PRNF14FTD49K9 (5000 per Tape & Reel Full Tape & Reel)
4.9 685 ratings
PRNF14FTD49K9 main image
Model Number
PRNF14FTD49K9
Datasheet
PRNF14FTD49K9 PDF
Description
RES 49.9K OHM 1% 1/4W AXIAL
Resistance
49.9 kOhms
Tolerance
±1%
Power (Watts)
0.25W, 1/4W
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.093" Dia x 0.250" L (2.35mm x 6.35mm)