Stackpole Electronics Inc NWW5JB2R00 Bulk sales (1 piece or more)
4.9 741 ratings
NWW5JB2R00 main image
Model Number
NWW5JB2R00
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Datasheet
NWW5JB2R00 PDF
Description
RES 2 OHM 5% 5W AXIAL
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Series
WW
Packaging
Bulk
Product Status
Active
Resistance
2 Ohms
Tolerance
±5%
Power (Watts)
5W
Composition
Wirewound
Features
Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 350°C
Package / Case
Axial
Supplier Device Package
Axial
Size / Dimension
0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)