Stackpole Electronics Inc NWW10FB11R0 Bulk sales (1 piece or more)
5.0 766 ratings
NWW10FB11R0 main image
Model Number
NWW10FB11R0
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Datasheet
NWW10FB11R0 PDF
Description
RES 11 OHM 1% 10W AXIAL
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Series
WW
Packaging
Bulk
Product Status
Active
Resistance
11 Ohms
Tolerance
±1%
Power (Watts)
10W
Composition
Wirewound
Features
Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient
±20ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 350°C
Package / Case
Axial
Supplier Device Package
Axial
Size / Dimension
0.375" Dia x 1.780" L (9.53mm x 45.21mm)