Stackpole Electronics Inc NCB10JB1R5 Bulk sales (1 piece or more)
4.6 862 ratings
NCB10JB1R5 main image
Model Number
NCB10JB1R5
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Datasheet
NCB10JB1R5 PDF
Description
RES 1.5 OHM 5% 10W AXIAL
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Series
CB
Packaging
Bulk
Product Status
Active
Resistance
1.5 Ohms
Tolerance
±5%
Power (Watts)
10W
Composition
Wirewound
Features
Flame Proof, Moisture Resistant, Non-Inductive, Safety
Temperature Coefficient
±500ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 275°C
Package / Case
Axial
Supplier Device Package
Axial
Size / Dimension
1.874" L x 0.374" W (47.60mm x 9.50mm)