Stackpole Electronics Inc MR5FT20L0 In Stock Bulk sales (1 piece or more)
5.0 880 ratings
MR5FT20L0 main image
Model Number
MR5FT20L0
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Datasheet
MR5FT20L0 PDF
Description
RES 0.02 OHM 1% 5W AXIAL
In Stock : 1013
Select packaging:
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Product Details
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Series
MR
Packaging
Cut Tape
Product Status
Active
Resistance
20 mOhms
Tolerance
±1%
Power (Watts)
5W
Composition
Metal Foil
Features
Current Sense, Moisture Resistant, Non-Inductive, Non-Magnetic
Temperature Coefficient
Operating Temperature
-55°C ~ 275°C
Package / Case
Axial
Supplier Device Package
Axial
Size / Dimension
0.330" Dia x 0.925" L (8.38mm x 23.50mm)