Stackpole Electronics Inc MR5FBR100 Bulk sales (1 piece or more)
4.9 755 ratings
MR5FBR100 main image
Model Number
MR5FBR100
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Datasheet
MR5FBR100 PDF
Description
RES 0.1 OHM 1% 5W AXIAL
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Series
MR
Packaging
Bulk
Product Status
Active
Resistance
100 mOhms
Tolerance
±1%
Power (Watts)
5W
Composition
Metal Foil
Features
Current Sense, Moisture Resistant, Non-Inductive, Non-Magnetic
Temperature Coefficient
Operating Temperature
-55°C ~ 275°C
Package / Case
Axial
Supplier Device Package
Axial
Size / Dimension
0.330" Dia x 0.925" L (8.38mm x 23.50mm)