Stackpole Electronics Inc MR3JTR200 (750 per Tape & Reel Full Tape & Reel)
4.9 799 ratings
MR3JTR200 main image
Model Number
MR3JTR200
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Datasheet
MR3JTR200 PDF
Description
RES 0.2 OHM 5% 3W AXIAL
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Series
MR
Packaging
Tape & Reel
Product Status
Active
Resistance
200 mOhms
Tolerance
±5%
Power (Watts)
3W
Composition
Metal Foil
Features
Current Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient
Operating Temperature
-55°C ~ 275°C
Package / Case
Axial
Supplier Device Package
Axial
Size / Dimension
0.205" Dia x 0.560" L (5.21mm x 14.22mm)