Stackpole Electronics Inc MR1JB70L0 Bulk sales (1 piece or more)
5.0 874 ratings
MR1JB70L0 main image
Model Number
MR1JB70L0
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Datasheet
MR1JB70L0 PDF
Description
RES 0.07 OHM 5% 1W AXIAL
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Series
MR
Packaging
Bulk
Product Status
Active
Resistance
70 mOhms
Tolerance
±5%
Power (Watts)
1W
Composition
Metal Element
Features
Moisture Resistant, Non-Inductive, Non-Magnetic
Temperature Coefficient
Operating Temperature
-55°C ~ 275°C
Package / Case
Axial
Supplier Device Package
Axial
Size / Dimension
0.135" Dia x 0.385" L (3.43mm x 9.78mm)