Stackpole Electronics Inc MLFM1FTC1R50 (2000 per Tape & Reel Full Tape & Reel)
4.9 781 ratings
MLFM1FTC1R50 main image
Model Number
MLFM1FTC1R50
Datasheet
MLFM1FTC1R50 PDF
Description
RES 1.5 OHM 1% 1W MELF 0207
Resistance
1.5 Ohms
Tolerance
±1%
Power (Watts)
1W
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
MELF, 0207
Supplier Device Package
0207
Ratings
Size / Dimension
0.087" Dia x 0.232" L (2.20mm x 5.90mm)