Stackpole Electronics Inc MLF12FTC7R50 (2000 per Tape & Reel Full Tape & Reel)
4.9 734 ratings
MLF12FTC7R50 main image
Model Number
MLF12FTC7R50
Datasheet
MLF12FTC7R50 PDF
Description
RES 7.5 OHM 1% 1/2W MELF 0207
Resistance
7.5 Ohms
Tolerance
±1%
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.087" Dia x 0.232" L (2.20mm x 5.90mm)