Stackpole Electronics Inc MLF12FTC5R60 (2000 per Tape & Reel Full Tape & Reel)
4.6 833 ratings
MLF12FTC5R60 main image
Model Number
MLF12FTC5R60
Datasheet
MLF12FTC5R60 PDF
Description
RES 5.6 OHM 1% 1/2W MELF 0207
Resistance
5.6 Ohms
Tolerance
±1%
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.087" Dia x 0.232" L (2.20mm x 5.90mm)