Stackpole Electronics Inc MLF12FTC3R00 (2000 per Tape & Reel Full Tape & Reel)
4.9 805 ratings
MLF12FTC3R00 main image
Model Number
MLF12FTC3R00
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Datasheet
MLF12FTC3R00 PDF
Description
RES 3 OHM 1% 1/2W MELF 0207
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Series
MLF
Packaging
Tape & Reel
Product Status
Active
Resistance
3 Ohms
Tolerance
±1%
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Composition
Thin Film
Features
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
MELF, 0207
Supplier Device Package
0207
Size / Dimension
0.087" Dia x 0.232" L (2.20mm x 5.90mm)