Stackpole Electronics Inc MGM3JT56K0 Bulk sales (1 piece or more)
4.8 726 ratings
MGM3JT56K0 main image
Model Number
MGM3JT56K0
Datasheet
MGM3JT56K0 PDF
Description
RES 56K OHM 5% 3W AXIAL
Resistance
56 kOhms
Tolerance
±5%
Power (Watts)
3W
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C
Size / Dimension
0.197" Dia x 0.610" L (5.00mm x 15.50mm)