Stackpole Electronics Inc MGM3JT180K Bulk sales (1 piece or more)
5.0 799 ratings
MGM3JT180K main image
Model Number
MGM3JT180K
Datasheet
MGM3JT180K PDF
Description
RES 180K OHM 5% 3W AXIAL
Resistance
180 kOhms
Tolerance
±5%
Power (Watts)
3W
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C
Size / Dimension
0.197" Dia x 0.610" L (5.00mm x 15.50mm)