Stackpole Electronics Inc MGM2FT100K (2000 per Tape & Reel Full Tape & Reel)
4.9 811 ratings
MGM2FT100K main image
Model Number
MGM2FT100K
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Datasheet
MGM2FT100K PDF
Description
RES 100K OHM 1% 2W AXIAL
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Series
MGM
Packaging
Tape & Reel
Product Status
Active
Resistance
100 kOhms
Tolerance
±1%
Power (Watts)
2W
Composition
Metal Film
Features
Flame Retardant Coating, High Voltage, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C
Package / Case
Axial
Supplier Device Package
Axial
Size / Dimension
0.177" Dia x 0.453" L (4.50mm x 11.50mm)