Stackpole Electronics Inc MG12JT150K Bulk sales (1 piece or more)
4.8 804 ratings
MG12JT150K main image
Model Number
MG12JT150K
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Datasheet
MG12JT150K PDF
Description
RES 150K OHM 5% 1/2W AXIAL
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Series
MG
Packaging
Bulk
Product Status
Active
Resistance
150 kOhms
Tolerance
±5%
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Composition
Metal Film
Features
Flame Retardant Coating, High Voltage, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C
Package / Case
Axial
Supplier Device Package
Axial
Size / Dimension
0.126" Dia x 0.354" L (3.20mm x 9.00mm)