Stackpole Electronics Inc LWW1008GTR22 Bulk sales (1 piece or more)
4.9 607 ratings
LWW1008GTR22 main image
Model Number
LWW1008GTR22
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Datasheet
LWW1008GTR22 PDF
Description
1008, 2%, R22 Inductance (nH)
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Series
LWW
Packaging
Bulk
Product Status
Active
Type
Wirewound
Material - Core
Ceramic
Inductance
220 nH
Tolerance
±2%
Current Rating (Amps)
500 mA
Current - Saturation (Isat)
Shielding
Unshielded
DC Resistance (DCR)
840mOhm Max
Q @ Freq
45 @ 100MHz
Frequency - Self Resonant
700MHz
Ratings
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
25 MHz
Features
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
1008 (2520 Metric)
Supplier Device Package
1008
Size / Dimension
0.115" L x 0.110" W (2.92mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)
0.084" (2.13mm)