Stackpole Electronics Inc LWF1812KTC8R2 (500 per Tape & Reel Full Tape & Reel)
4.9 609 ratings
LWF1812KTC8R2 main image
Model Number
LWF1812KTC8R2
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Datasheet
LWF1812KTC8R2 PDF
Description
1812, 10%, T&R, High Current, 8R
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Series
LWF
Packaging
Tape & Reel
Product Status
Active
Type
Wirewound
Material - Core
Ferrite
Inductance
8.2 µH
Tolerance
±10%
Current Rating (Amps)
600 mA
Current - Saturation (Isat)
Shielding
Unshielded
DC Resistance (DCR)
400mOhm Max
Q @ Freq
10 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant
30MHz
Ratings
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Inductance Frequency - Test
7.96 MHz
Features
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Supplier Device Package
1812
Size / Dimension
0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)
0.134" (3.40mm)