Stackpole Electronics Inc LTF0402BT6N8 Bulk sales (1 piece or more)
4.9 622 ratings
LTF0402BT6N8 main image
Model Number
LTF0402BT6N8
Datasheet
LTF0402BT6N8 PDF
Description
0402, 0.1%, 6N8 Inductance (nH)
Inductance
6.8 nH
Tolerance
±0.1nH
Current Rating (Amps)
260 mA
DC Resistance (DCR)
1.05Ohm Max
Q @ Freq
13 @ 500MHz
Frequency - Self Resonant
6GHz
Inductance Frequency - Test
500 MHz
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)
0.015" (0.37mm)