Stackpole Electronics Inc LTF0402BT1N6 Bulk sales (1 piece or more)
4.9 838 ratings
LTF0402BT1N6 main image
Model Number
LTF0402BT1N6
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Datasheet
LTF0402BT1N6 PDF
Description
0402, 0.1%, 1N6 Inductance (nH)
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Series
LTF
Packaging
Bulk
Product Status
Active
Type
Thin Film
Material - Core
Inductance
1.6 nH
Tolerance
±0.1nH
Current Rating (Amps)
560 mA
Current - Saturation (Isat)
Shielding
Unshielded
DC Resistance (DCR)
250mOhm Max
Q @ Freq
13 @ 500MHz
Frequency - Self Resonant
10GHz
Ratings
Operating Temperature
Inductance Frequency - Test
500 MHz
Features
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package
0402
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)
0.015" (0.37mm)