Stackpole Electronics Inc LDRS4949MT150 (350 per Tape & Reel Full Tape & Reel)
4.9 769 ratings
LDRS4949MT150 main image
Model Number
LDRS4949MT150
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Datasheet
LDRS4949MT150 PDF
Description
1275, 20%, T&R, 150 Inductance (
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Series
LDRS
Packaging
Tape & Reel
Product Status
Active
Type
Material - Core
Inductance
15 µH
Tolerance
±20%
Current Rating (Amps)
4.4 A
Current - Saturation (Isat)
4.2A
Shielding
Shielded
DC Resistance (DCR)
23.7mOhm Max
Q @ Freq
Frequency - Self Resonant
Ratings
Operating Temperature
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Features
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
Nonstandard
Supplier Device Package
Size / Dimension
0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max)
0.270" (6.85mm)