Stackpole Electronics Inc LDRS2424MT100 (1000 per Tape & Reel Full Tape & Reel)
4.7 896 ratings
LDRS2424MT100 main image
Model Number
LDRS2424MT100
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Datasheet
LDRS2424MT100 PDF
Description
0628, 20%, T&R, 100 Inductance (
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Series
LDRS
Packaging
Tape & Reel
Product Status
Active
Type
Material - Core
Inductance
10 µH
Tolerance
±20%
Current Rating (Amps)
1.8 A
Current - Saturation (Isat)
1.3A
Shielding
Shielded
DC Resistance (DCR)
68mOhm Max
Q @ Freq
Frequency - Self Resonant
Ratings
Operating Temperature
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Features
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
2424 (6060 Metric)
Supplier Device Package
2424
Size / Dimension
0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)