Stackpole Electronics Inc LCB7JB10L0 Bulk sales (1 piece or more)
4.9 720 ratings
LCB7JB10L0 main image
Model Number
LCB7JB10L0
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Datasheet
LCB7JB10L0 PDF
Description
RES 0.01 OHM 5% 7W AXIAL
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Series
LCB
Packaging
Bulk
Product Status
Active
Resistance
10 mOhms
Tolerance
±5%
Power (Watts)
7W
Composition
Wirewound
Features
Current Sense, Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient
Operating Temperature
-55°C ~ 275°C
Package / Case
Axial
Supplier Device Package
Axial
Size / Dimension
1.402" L x 0.374" W (35.60mm x 9.50mm)