Stackpole Electronics Inc LCB10JB20L0 Bulk sales (1 piece or more)
4.9 666 ratings
LCB10JB20L0 main image
Model Number
LCB10JB20L0
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Datasheet
LCB10JB20L0 PDF
Description
RES 0.02 OHM 5% 10W AXIAL
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Series
LCB
Packaging
Bulk
Product Status
Active
Resistance
20 mOhms
Tolerance
±5%
Power (Watts)
10W
Composition
Wirewound
Features
Current Sense, Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient
Operating Temperature
-55°C ~ 275°C
Package / Case
Axial
Supplier Device Package
Axial
Size / Dimension
1.874" L x 0.374" W (47.60mm x 9.50mm)